Co zabrać ze sobą do bursy

Kiedy konieczne jest uczęszczanie do szkoły znajdującej się w mieście oddalonym od domu, nie ma często innego wyjścia jak zamieszkanie w bursie, czyli internacie. To coś podobnego do studenckich akademików. Mieszka się tu w pokojach razem z innymi osobami. Mieszkanie w internacie wymaga od ucznia samodzielności i radzenia sobie bez rodziców. Czasem może okazać się niemożliwe wybranie się do domu nawet w weekend, więc każdy uczeń musi mieć w bursie wszystko, co jest potrzebne do codziennego życia.

Jakie rzeczy trzeba zabrać do bursy?

Dokumenty

Uczniowie niepełnoletni powinni mieć przy sobie legitymacje szkolne, a pełnoletni uczniowie szkół średnich dowody osobiste. Do zakwaterowania w bursie potrzebny jest przede wszystkim numer pesel, więc uczniowie niepełnoletni oprócz legitymacji muszą posiadać także inny dokument, zawierający numer pesel. Może to być na przykład skrócony odpis aktu urodzenia.

Pościel

Kołdra, poduszka, poszewki, prześcieradło i nakrycie na łóżko to absolutna konieczność do zabrania. Na łóżkach w bursach znajdują się jedynie materace, które często są w nieciekawym stanie.

Rzeczy osobiste, higieniczne i ubrania

Do bursy należy zabrać też wszelkie rzeczy osobiste. Uczeń musi mieć telefon do kontaktu z rodzicami i kolegami, ewentualnie inne niezbędne urządzenia, takie jak laptop czy tablet, ubrania, kosmetyki czy artykuły higieniczne. Jeśli chodzi o odzież, warto mieć przy sobie zarówno odzież wyjściową, w której będzie się chodzić do szkoły, a także codzienną, w której będzie się spędzać czas w bursie.

Przydadzą się jeansy, nawet kilka par, inne spodnie, koszulki, bluzki, swetry, bluzy, spódnice, sukienki, oczywiście bielizna, ubiory zimowe i różnego rodzaju obuwie, zarówno eleganckie, jak i wygodne, sportowe adidasy czy trampki. Nie można zapomnieć także o odzieży do spania oraz pantoflach i rzecz jasna klapkach do łazienki. Należy też mieć własne środki higieniczne – mydło, gąbkę, ręczniki, szczotkę do włosów, szczoteczkę i pastę do zębów, czy nawet papier toaletowy, bo może się zdarzyć, że nie będzie go w toalecie.

Naczynia

Oczywiście w bursowej stołówce otrzymamy posiłki w tamtejszych naczyniach i tamtejsze sztućce czy napoje w tamtejszych kubkach. Jednak pory posiłków w takich miejscach są ścisłe. Warto więc mieć własne kubki, naczynia i sztućce po to, by ewentualnie we własnym zakresie móc zrobić sobie herbatę czy kawę albo jakąś kanapkę czy inny dodatkowy posiłek. Czasem może się zdarzyć, że nie zdążymy przyjść ze szkoły do bursy w porze obiadowej i trzeba wtedy sobie załatwić posiłek we własnym zakresie.

Rzeczy potrzebne do szkoły

Podręczniki i zeszyty oraz wypchany piórnik to nie wszystko, co jest potrzebne do szkoły. Przydać się mogą różne pomoce naukowe, artykuły na zajęcia plastyczne czy muzyczne, organizery i pudełka, aby zachować w pokoju porządek, atlas lub globus z mapami czy tablicę na jakieś zapiski albo biurkowy kalendarz. Kalendarz warto też zawiesić na ścianie, aby nie mieć wątpliwości jaki jest dzień tygodnia czy miesiąca.

Inne dodatkowe akcesoria

Warto też pomyśleć o dodatkowych rzeczach, które mogą się przydać. Warto mieć jakiś kosz, w którym będzie się gromadziło brudne rzeczy do prania czy odpady. Ponadto szafa bursowa może nie być wyposażona w wieszaki. Można też zabrać sobie jakieś elementy dekoracyjne, bo wystrój pokoi pozostawia sporo do życzenia i warto poprawić sobie samopoczucie jakąś roślinką na oknie czy inną kolorową dekoracją. Oczywiście wszystko w granicach dozwolonych przez regulamin bursy, z którym należy się zapoznać przed pakowaniem.