Czy rekuperacja w garderobie jest potrzebna?

Jesteś właśnie w trakcie remontu swojego domu lub mieszkania i chcesz zadbać o to, aby zapewnić sobie w każdym pomieszczeniu optymalną temperaturę i dobrą jakość powietrza? W takim razie dobrym wyborem może być rekuperacja. Dziś sprawdzamy, czym tak właściwie charakteryzuje się to rozwiązanie oraz czy jest potrzebne w garderobie.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperator jest używany razem z systemem wentylacji mechanicznej i służy do wymieniania ciepła między mediami. Prościej mówiąc, ciepłe powietrze pobierane z pomieszczeń jest na nowo wykorzystywane poprzez wdmuchiwanie go z powrotem do wnętrz.

Nowoczesne urządzenie nie tylko wymienia ciepło, ale także wentyluje przestrzeń w domu czy mieszkaniu oraz filtruje powietrze, usuwając z niego szkodliwe substancje. Decydując się na rekuperację w domu, przede wszystkim zaoszczędzisz energię cieplną, co automatycznie przełoży się na obniżenie rachunków. Co więcej, urządzenie poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym zapewnieniu naprawdę niskich kosztów eksploatacji. A to wszystko w połączeniu z możliwością regulacji warunków klimatycznych do każdego wnętrza.

Czy warto zainstalować rekuperację w garderobie?

Zdecydowanie tak. Choć nie jest to rozwiązanie konieczne, na które należy się decydować, jeśli nie dysponujesz wolną gotówką, to jednak instalacja rekuperatora w garderobie może okazać się bardzo przydatna i pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w przyszłości. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na specyfikę samego pomieszczenia. Pokój, w którym przechowujesz sukienki, buty czy akcesoria bardzo często nie ma żadnych okien, co praktycznie uniemożliwia wymianę powietrza.

Efekt? Ryzyko wilgoci jest naprawdę wysokie, a panujące w wilgotnych wnętrzach warunki mogą nie tylko wpływać szkodliwie na Twoje samopoczucie i zdrowie, ale także odbijać się negatywnie na wyglądzie przechowywanych w garderobie rzeczy. Warto pamiętać, że nie tylko zawilgocone ściany, ale także ubrania, torebki czy buty są narażone na powstawanie grzybów i pleśni.

Instalując w garderobie rekuperację, zadbasz przede wszystkim o odpowiednią wymianę powietrza, jednocześnie wykorzystując ciepło z wnętrza do ogrzania pozostałych pomieszczeń w domu. Dzięki umieszczeniu w urządzeniach filtrów wszelkie szkodliwe bakterie, grzyby, pleśń, kurz i inne zanieczyszczenia będą nieustannie i, co najważniejsze, skutecznie usuwane z powietrza. Co więcej, możesz odpowiednio dopasowywać parametry rekuperatora do potrzeb ubrań i butów wykonanych z różnych materiałów, aby posłużyły Ci niezmiennie przez lata i nie uległy uszkodzeniu w trakcie przechowywania w garderobie poza sezonem.