Osuszanie domu po zalaniu – krok po kroku

Oczywiście nikt nie myśli o tym, że jego mieszkanie może zostać pewnego dnia zalane – na ogół nie spodziewamy się takich przykrych, nieprzyjemnych sytuacji. Warto jednak poznać tego typu wiedzę, aby w razie potrzeby być przygotowanym i gotowym szybko i skutecznie zminimalizować szkody.

Jakie mogą być powody zalania mieszkania?

Zalania zdarzają się z reguły z kilku najczęstszych powodów: wadliwej instalacji, usterki sprzętów domowych typu pralnia lub zmywarka, zapchania rur kanalizacyjnych, dostanie się wody przez nieszczelne lub otwarte okna podczas gwałtownej ulewy, rozszczelnienie rury w ścianie. Oczywiście możemy także spotkać się z sytuacją, kiedy zostaniemy „zalani” przez sąsiada z góry. Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do tego typu zdarzenia, osoba odpowiedziana jest zobligowana pokryć koszty wszelkich napraw wyrządzonej szkody. Niestety przyczyną zalania może być również tak skrajna i niezależna często od nas sytuacja jak powódź, zwłaszcza jeśli mieszkamy w pobliżu rzeki, posiadamy do jednorodzinny lub mieszkanie na parterze.

Co robić gdy już doszło do zalania?

Przede wszystkim należy jak najszybciej zatrzymać dalszy proces lania się wody. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokonać tego na własną rękę, koniecznie należy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Warto także zorientować się, czy nasze ubezpieczenie mieszkania obejmuje tego typu sytuacje losowe – wtedy możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Niestety zalanie domu często może nieść za sobą opłakane skutki – zniszczenie podłóg, zwłaszcza takich wykonanych z drewna, które namoknięte wodą mogą okazać się już nie do odratowania, typu panele, czy parkiet, uszkodzenie urządzeń elektrycznych, zniszczenie przedmiotów osobistych, ważnych dokumentów, książek i pamiątek. Część rzeczy typu ubrania damskie, ubrania męskie oczywiście uda się osuszyć i odzyskać, niektóre jednak mogą okazać się już nie do odratowania. Przede wszystkim będą to rzeczy, które łatwo nasiąkają wodą – meble tapicerowane, dywany, materace, pościel, pluszaki. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba będzie niestety je wyrzucić.

Dlaczego po zalaniu koniecznie trzeba osuszyć mieszkanie w sposób profesjonalny?

Samo usunięcie wody niestety nie wystarczy, aby doprowadzić mieszkanie z powrotem do stanu sprzed zalania. Odpowiednie, profesjonalne osuszenie ścian i podłóg to gwarancja na pozbycie się wilgoci w 100%. W przeciwnym razie bylibyśmy narażeni na rozwój a naszym domu pleśni i grzybów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz nieestetycznie się prezentują.

Proces osuszania często bywa czasochłonny, mogący trwać nawet do 3 tygodni. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż tutaj nie ma niestety drogi na skróty – aby móc dalej cieszyć się z komfortowego i w pełni bezpiecznego użytkowania swojego domu albo mieszkania, trzeba niestety swoje odczekać. Oczywiście wiele zależy od stopnia zalania oraz powstałych zniszczeń. Jeżeli mieszkanie zostało mocno zalane, na przykład na skutek powodzi, może być konieczne opuszczenie go na pewien czas.

Należy wiedzieć, że osuszania mieszkania nie warto podejmować na własną rękę – tylko profesjonalna firma, dysponująca odpowiednim sprzętem, będzie w stanie zrobić to w odpowiedni i bezpieczny sposób. Znana warszawka firma pełniąca usługi osuszania po zalaniu i nie tylko, mogąca pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w swoim fachu, to z całą pewnością https://szmurlo24.pl/.