Styl informatyka – jaki powinien być?

Informatycy nieodłącznie kojarzą nam się z kraciastą koszulą i sztruksami zaciągniętymi pod pachy. Jednak w dzisiejszych czasach to widok coraz rzadziej już spotykany. Informatycy bowiem zarabiają niemal najwięcej spośród pracowników wszystkich branż. Takie zarobki pozwalają naprawdę bardziej o siebie zadbać i informatycy coraz chętniej z tego korzystają. Bywają nawet bardziej zadbani niż przedstawiciele innych zawodów. Jednak styl informatyka zależy od wielu czynników – jego osobowości, rodzaju firmy, w której pracuje czy też widzimisię jego pracodawcy. Wydaje się, że informatyk nie musi być super elegancki, ale jednak pracuje z ludźmi, którym pomaga, jeśli mają problemy z komputerami, więc dbać o wygląd wypada. Jaki powinien być styl informatyka?

Flanela – klasyka informatyka

Flanelowa koszula stała się wręcz symbolem informatyków. Znakomicie komponuje się z bojówkami czy przetartymi jeansami. Nadaje się także do stylizacji na upalne dni. Jednak dziś coraz częściej informatycy noszą się zdecydowanie bardziej elegancko. Zwłaszcza ci pracujący w dużych firmach i korporacjach. Tam zazwyczaj panuje sztywny dress code, a więc pracownicy mają narzucone, jak mają wyglądać. W takich firmach o flaneli nie ma mowy. W mniejszych przedsiębiorstwach, gdzie sztywnych zasad nie ma, informatyk może sobie kraciastą flanelę założyć. Ewentualnie na flanelę może pozwolić sobie też informatyk freelancer, który nieczęsto wstaje zza biurka, a pracuje nawet w zaciszu własnego domu.

Jednolite kolory stroju informatyka

Informatycy ubierają się raczej w rzeczy o stonowanych kolorach. Najczęściej są to odcienie szarości czy kolory ziemiste. Dobierają też do kompletu ubrania o podobnym fasonie. Utarło się, że w tej branży pracują głównie introwertycy. Taki styl ubierania wynika z ich osobowości. Po prostu nie chcą rzucać się w oczy i zwracać na siebie specjalnie uwagi, więc stosują w doborze stylizacji tak zwaną technikę kamuflażu. Oczywiście coraz więcej jest takich osób, które wyłamują się z takiego schematu i ubierają bardziej elegancko czy kolorowo. Nie oznacza to, że zakładają od razu piękne garnitury, ale dbają o to, by dobrze się prezentować przed kolegami czy obsługiwanymi klientami. Przede wszystkim jednak, jak każdy człowiek, informatyk powinien dobrze się czuć w swoim ubraniu. Niewygodny strój potrafi rozpraszać i bardzo utrudniać pracę, a praca informatyka wymaga koncentracji i skupienia. Każda niedogodność może irytować i zaburzać koncentrację, a wtedy łatwo o błędy.

Strój informatyka w oczach kierowników IT

Badania przeprowadzane wśród szefów działów IT wskazują na to, że większość kierowników tych działów zwraca uwagę na wygląd swoich podwładnych. Ma dla nich znaczenie to, jak pracownik się prezentuje i bywa to nawet kryterium ważnym do awansu. Jedynie dla 22% przełożonych wygląd pracownika nie ma większego znaczenia dla rozwoju jego kariery. Większość kierowników zgodnie twierdzi, że informatycy nie muszą przychodzić do pracy w garniturach. Wystarczy zapinana na guziki koszula, nawet sportowa i materiałowe spodnie. Sportowa marynarka i jeansy to także dobry wybór. Do tego obuwie, które może być dowolne – zarówno sportowe adidasy, jak i mokasyny męskie, ale oczywiście muszą być odpowiednio dopasowane do stylizacji. Oczywiście w firmach, w których panują zasady dress code, informatyk nie może pozwolić sobie na luźne dobieranie stylizacji. Tutaj już musi być elegancka koszula, marynarka i spodnie, a nie koszulka sportowa i jeansy.